divider

Fotenie svadby

Wedding photography

Foteniu svadieb sa venujem od roku 2012 a mám za sebou cez 80 svadieb. Svadby sú z 10 percent portrétna fotografia a z 90 percent reportážna, čo znamená, že na fotografa sú nároky nie len na skúsenosti a talent, ale aj na profesionálnu techniku, na ktorú sa vie spoľahnúť a dovolí mu pohotovo reagovať. Vie sa prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam a situáciám tak, aby zaznamenal správny moment aj s atmosférou, ktorá k nemu patrí.

foto výbava

Moja foto-výbava na svadobné fotenia

Skúsený svadobný fotograf sa vie pohybovať na svadbe tak, aby nenarúšal váš svadobný deň, ale zaznamenal jeho prirodzené dianie. Vie sa patrične správať, obliecť, ale aj zainteresovať medzi ľudí. Robí vám parťáka a vie pomôcť, ak sa vyskytne niečo neočakávané (a vždy sa niečo vyskytne 🙂 ).  V prípade, ak máte na svadbe aj kameramana/ov, vie s nimi spolupracovať a vytvoriť správnu symbiózu.

Hovorím anglicky a často fotím práve na zmiešaných svadbách. Na celej svadbe zvyknem nafotiť okolo 1300-1800 fotiek, záleží od svadby a zábavy. Fotky selektujem a upravujem podľa potreby. Výstup je približne o 300-500 fotiek menší, niektoré upravujem do čiernobiela, ak sú podobné a ak sa to hodí … som za prirodzený look a nemám rád príliš prehnané cross efekty, kde je obloha do žlta a podobne. Tráva má byť zelená, obloha tyrkysovo modrá a pleť pleťová hnedá. Tiež nemám rád prehnané photoshop-ové úpravy a retuše tvári, pričom niektorí doslova gumujú textúru pleti.

Fotky odovzdávam v digitálnej forme na DVD s potlačou a USB. DVD používam M-disky, ktoré sú určené na archiváciu, pretože životnosť obyčajných DVD alebo USB klúčov je len okolo 10 rokov. USB klúč je ale praktickejší a dnes už štandard. Fotky tiež archivujem u seba na HDD. Fotky odovzdávam zväčša do 2 mesiacov.

V prípade, že si vyberiete mňa ako vášho fotografa, uprednostňujem osobné stretnutie, ak je to možné a na rezerváciu termínu vyžadujem zálohu. Pre upresnenie detailov som za stretnutie posledný týždeň pred svadbou, kedy máte z väčšej časti hotový harmonogram. V prípade, že potrebujete odo mňa viac informácii ohľadom fotenia a naplánovania si ostatných náležitostí, nie je problém si zavolať, napísať či stretnúť sa.

divider

Svadobné Balíčky

Svadobné fotenie

Mini

balík zahŕňa fotenie:

 • svadobné portréty
 • obrad
 • uvítanie a úvod na hostine
 • spoločné fotky s hosťami

Svadobné fotenie

Komplet

balík zahŕňa fotenie:

 • momentky z príprav
 • svadobné portréty
 • obrad
 • spoločné fotky s hosťami
 • hostina do cca 1:00

Portrétne fotenie

Rande

ku svadbe

portrétne fotenie pred svadbou

špecialna cena k svadobným balíčkom

divider

Tipy pre nevesty

aj ženíchov

 • Ako vybrať svadobného fotografa:

  – Ak hľadáte fotografa na svoju svadbu a čítate toto, tak ste ho už našli.
  Ale teraz vážne, svadobný fotograf je rovnako dôležitý ako DJ či miesto, kde máte svoju svadbu (fotky vám ostávajú už na celý spoločný život). Ak už máte vytipovaných alebo odporučených fotografov, vždy si treba pozrieť pozorne portfólio a štýl fotiek. Pretože váš vkus aj rozpočet môže byť iný ako toho, kto vám ho odporučil.
  – Nedajte na pár pekných portrétov. Svadobný fotograf to nie sú len portréty (aj amatérovi sa občas zadarí). Pozrite si výber z celej svadby (viacero svadieb) – obrad, hostina aj zábava. Profesionálny fotograf má na svojej web stránke galérie s výberom z celých svadieb. Kvalita by sa nemala moc líšiť medzi svadbami – dobrý fotograf si drží kvalitu za každých podmienok.
  – Pozor na fingované svadby (fotenie editoriálov s modelmi a celým tímom vizážistov, pomocníkov  … ). Takéto fotky sú síce pekné ale pri reálnej svadbe sú úplne iné podmienky. Fotenie svadby je často fotenie v komplikovaných podmienkach, ktorým sa musí fotograf vedieť prispôsobiť. Mal by vedieť pracovať s prirodzeným svetlom aj použivať blesky.
  – Ak sa vám páči jeho práca, stačí už len zistiť dostupnosť termínu a porovnať váš rozpočet s jeho cenníkom. Treba byť pripravený na to, že dobrý fotograf sa tým živí čo znamená, že zo zárobku  Z toho tiež vyplýva, že rezervácia fotografa ako aj DJ a sály by mala byť  v dostatočnom predstihu.

 • Rozpočet na fotografa :

  A sme pri tom kritickom … cena. Z čoho sa cena fotografa odvíja ? Profesionálny fotograf okrem platenia účtov,  investuje do vedenia svojho podnikania, drahej foto techniky aj techniky na ktorej spracováva fotky. Spracovávanie fotiek je tiež veľmi náročný proces, ktorý trvá niekoľko desiatok hodín strávených za počítačom. No a nakoniec treba brať do úvahy, že ide o sezónu prácu a termínov na svadby do roka nie je až tak veľa.
  Výhoda profesionálneho fotografa je v skúsenostiach, prístupe a istote že jeho práca má konštantnú kvalitu. Ako to je s tými “neprofesionálnymi” fotografmi ? Nemám rád prívlastky lacný alebo drahý, pretože pre každého to môže znamenať niečo iné. A tiež už neplatí že amatéri sú „lacní“.
  – Ale na druhej strane nie každý má rovnaké nároky alebo rozpočet na perfektnú svadbu. Je to úplne normálne. Pokiaľ ale môžem poradiť nespoliehajte na : známi má zrkadlovku ved on nám to nafotí.
  Treba hlavne brať do úvahy :

  • neprofesionál nemá možnosť investovať do drahej profi techniky, ktorá mu umožní viac a v lepšej kvalite

  • neskúsených a nových „fotografov“ je čím dalej viac pretože technika je cenovo dostupnejšia a kopec ludí v tom vidí zárobok, no nie každý čo má zrkadlovku ma aj nadanie a talent

  • neskúsený „fotograf“ na svadbe môže zmätkovať a veľa momentov môže chýbať, ak potrebujete aj poradiť alebo pomôcť v niečom, tak im chýbajú na to skúsenosti

  • u neprofesionála môžu byť fotky slabšej umeleckej kvality (chýba atmosféra, kompozícia …) alebo slabšej technickej kvality (rozmazané, zle nasvietené alebo exponované fotky, farebne zle vyladené)

  • oproti profesionálom nemajú konzistentnú kvalitu práce (občas sa im podari občas keď sú horšie podmienky nie)

  • treba ale brať do úvahy, že nie každý musí tie nedostatky vidieť, preto je dôležite pozrieť si vždy portfólium a posúdiť či sa vám ich práca ľúbi alebo nie.